Türkiye Cumhuriyeti

Los Angeles Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Los Angeles’a İlk Kez Gelecek ve/veya Yerleşecek Vatandaşlarımız İçin Bazı Bilgiler, 28.04.2015

Los Angeles, California eyaletinin güneyinde yer almakta olup, eyaletin en büyük şehri ve vilayeti  (county) konumundadır.            

Akdeniz  iklimine  benzer bir iklimin hakim olduğu  Los Angeles’taki hava sıcaklığı ortalaması, Haziran-Ekim döneminde 28ºC, Kasım-Mayıs döneminde 18ºC’dir. Sert kışlar yaşanmamaktadır. Nem  oranı,  okyanus esintisinin etkisiyle, Akdeniz'den daha düşük seviyededir.

Los Angeles vilayeti (county), 10 milyonu aşan nüfusuyla, 36 milyon civarında insanın yaşadığı California Eyaleti’nin en  kalabalık vilayeti özelliğini taşımaktadır. Şehir nüfusu 4 milyondan fazladır. Los Angeles bölgesine yüksek öğrenim amacıyla  dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda yabancı öğrenci de gelmektedir. Ayrıca,  ekonomik nedenli göç sonucu özellikle Meksika ve diğer bazı Orta Amerika ülkelerinden gelen çok sayıda kayıt dışı yabancı da nüfusun azımsanmayacak bir bölümünü oluşturmaktadır.

Los Angeles’ta İngilizce’nin yanısıra, İspanyolca da çok yaygın olarak konuşulmaktadır. 

Los   Angeles  Şehri,  Los  Angeles  Vilayeti içerisinde yer almaktadır. Vilayet’in  en  üst düzey  yetkilileri halk tarafından doğrudan ve dört  yılda  bir seçilen, 5  kişiden  oluşan Denetçiler Kurulu’dur  (Board  of   Supervisors). Şehirlerde ise  yine dört yılda bir doğrudan halk tarafından seçilen  Belediye Başkanı (Mayor) ile 15  üyeden  oluşan Belediye  Meclisi  (City  Council)  şehrin yönetiminde sırasıyla idare ve yasamayı temsil etmektedirler.

Los Angeles’taki güvenlik ve asayiş koşulları bölgelere göre farklılık gösterebilmekle birlikte, şehrin genel olarak güvenli olduğunu söylemek mümkündür. Los  Angeles Vilayetinde en üst sivil güvenlik  makamını oluşturan  “Şerif” doğrudan  halk tarafından seçilmektedir. Los Angeles şehri içindeki yetkili emniyet organı ise, Belediye’ye bağlı olarak görev yapan Los Angeles Polis Departmanı’dır (LAPD). Los Angeles Vilayeti’nde seksen civarında şehir statüsünde idari birim yer almaktadır. Bunların   çoğu  kendi yerel  polis birimlerine de sahip bulunmakla birlikte,  nüfusu ve bütçesi  küçük  olan şehirlerin  asayiş sorumluluğu Los Angeles Şerifi tarafından üstlenilmektedir.

Los Angeles’a veya Los Angeles’tan gerek ABD içindeki gerek ABD dışındaki diğer yerlere ulaşım açısından herhangi bir güçlük bulunmamaktadır. Dünyanın  yolcu  açısından üçüncü en yoğun  havaalanı olan Los Angeles Uluslararası Havaalanı (LAX) şehir merkezinin 26 km. güneyindedir. Ayrıca, Long Beach ve Burbank havaalanları da hizmet vermektedir. 

Türk Hava Yollarının Los Angeles-İstanbul hattında doğrudan seferleri 3 Mart 2011 tarihinden bu yana mevcuttur ve sözkonusu seferler haftanın her günü yapılmaktadır.

Los Angeles’ta emlak değeri ve kira bedelleri ülke ortalamasının üstünde seyretmekte, bu açıdan ABD’nin en pahalı şehirleri arasında yer almaktadır.

Los Angeles’ta, California’nın diğer eğitim bölgelerinde (school district) olduğu gibi, ilk, orta ve lise seviyesinde eğitim veren belediye okulları ücretsizdir.  Altı yaşında başlayan ilkokul öncesinde, beş yaşına gelmiş çocukların gönderilmesi tavsiye edilen anaokulları (kindergarten) için ise bazı eğitim bölgelerindeki okullarda belirli ücretlerin ödenmesi sözkonusu olabilmektedir.   İlk  ve  orta  öğrenim   birarada yapılmakta  olup, süresi 8 yıldır. Lise ise  4 yıldır.  Belediye  okuluna kayıt olabilmek  için  okulun bulunduğu   bölgede  ikamet etmek  gerekmektedir.  İlkokullara kayıt için öğrencinin aşılarının tam olması  gerekmektedir. Bu nedenle, kaydı yaptırılacak çocukların güncel aşı kartlarının mutlak surette bulundurulması önem taşımaktadır. Kayıt için, nüfus kağıdı örneği, varsa sosyal güvenlik kartı ve okulun hizmet verdiği bölgede ikamet edildiğini ispat eden  (telefon, gaz, kira ödeme faturası gibi) belge örneği gerekmektedir. 

California’da özel üniversiteler ve devlet (eyalet) üniversiteleri olmak üzere iki çeşit üniversite bulunmakta olup, her ikisi de harca (tuition) tabidir. Eyalet üniversiteleri harçları, California'da en az bir yıl süreyle mukim ABD vatandaşları ve oturma müsadesine  (greencard)  sahip yabancı uyruklular için genelde yıllık 1500 ila 2000 ABD Doları arasındadır. California’da mukim olmayan (F-1 öğrenci vizesi sahipleri dahil)  yabancı uyruklular ise eyalet üniversitelerinde genelde yıllık ortalama 15.000 ila 20.000 ABD Doları arasında harç ödemektedir. Özel üniversitelere ödenen harç miktarları ise çok daha fazladır. Üniversitelere müracaatlar en geç 8-9  ay önce yapılmaktadır. Üniversitelere kayıt için yabancı uyruklular İngilizce yeterlilik testi "TOEFL" dan asgari 450 puan almak zorundadır.

İngilizce   bilmeyenlerin   İngilizce   öğrenmek ve dillerini  geliştirmek  için   gidebileceği  çeşitli  seviyede  ve yoğunlukta  özel kurslar  mevcuttur.  İki ya da üç aylık dönemler halinde devam eden kursların dönem başına ücreti genelde 800 ila 1000 Dolar arasında değişmektedir. Eyalet üniversitelerinde ise konaklama ve sağlık giderleri dahil, yıllık 4000-4500 Dolar karşılığında akademik düzeyde İngilizce eğitimi almak mümkündür. Ayrıca, belediye meclisleri tarafından finanse edilen yerel yetişkin okullarında da ücretsiz İngilizce kursları düzenlenebilmektedir.

Gerek California’da gerek görev bölgemizdeki diğer eyaletlerde Türk müfredat okulu veya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş öğretmen bulunmamaktadır. Diğer taraftan, özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerimiz için bazı Türk dernekleri tarafından  Türk dili ve kültürünü öğretmek amacıyla haftasonu okulları açılmaktadır. Sözkonusu okullar hakkındaki bilgilere Türk derneklerinin web sitelerinden ulaşmak mümkündür.