Türkiye Cumhuriyeti

Los Angeles Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Staj Başvurusu Duyurusu , 16.02.2016

T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI Staj Programları

 

 

Bakanlığımız, üniversite öğrencileri ve üniversitelerden yeni mezun olan öğrencilerimiz için, yurtdışı temsilciliklerimiz veya Ankarada bulunan Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezinde (STRM) ücretsiz ve tam zamanlı olarak staj imkanı tanımaktadır.

 

Staj programları, katılımcılara Bakanlığımızın, yükelçiliklerimizin, Daimi Temsilciliklerimizin ve Başkonsolosluklarımızın çalışma usullerine doğrudan tanıklık etme, dış politikamızın  oluşturulması  ve  yürütülmesi  süreçleri  hakkındaki  bilgi  edinme imkanlarını sunmaktadır. Programların temel amacı, stajyerlerin kişisel gelişim ve kariyer planlamalarına katkı sağlayarak, istisnai bir tecrübeyi edinmelerine yardımcı olmaktır.

 

 

 

1. Kimler Staj Başvurusunda Bulunabilir?

 

- Kural olarak, rkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm üniversite öğrencileri veya üniversitelerden yeni mezun olanlar staj başvurusunda bulunabilirler.

 

- Yurtdışında yalacak staj başvurularının doğrudan ilgili dış temsilciliğimize iletilmesi gerekmektedir. Staj programlarına ilişkin duyurular, düzenlenme tarihleri ve detay bilgiler, staj yalmak istenen dış temsilciliğimiz internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilir.

 

- Daha önce başka bir temsilciliğimizde staj yapanların başvurula -daha fazla adaya staj

imkanı sağlanabilmesi için- ilke olarak olumsuz değerlendirilmektedir.

 

- Staj programına ev sahipliği yapacak dış temsilciliğimiz yahut Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından, ilave başvuru şartlarının fakülte yahut bölüm sınırlaması, dönem/diploma not ortalaması, dil yeterliği belgesi gibi- tayin ve tespiti mkün olup, özel şartlar staj ilan ve duyurularında ayrıca belirtilmektedir.

 

 

 

2. Staj resi Ne Kadardır?

 

- Staj süresi yurtdışı temsilciliklerimizde en az 2, en fazla 6 haftadır.

 

- Stajların tam zamanlı olarak, mesai saatleri içerisinde yalması esastır.

 

 

 

3. Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

- Staj başvurusunda bulunanlar için öncelikle güvenlik soruşturma yalmaktadır.

 

- Bu çerçevede, etkin bir planlama yalabilmesini teminen adayların başvurularını tercih ettikleri staj tarihlerinden en az dört ay öncesinde yapmaları beklenmektedir.

İlgili Dosyalar :

- Staj Başvuru Formu.pdf