Türkiye Cumhuriyeti

Los Angeles Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Cumhurbaşkanı Seçimleri Hakkında Güncel Duyuru , 30.06.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

1) 18 Mayıs 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren, 6304 Sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla” yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında bulundukları ülkelerde oy vermeleri hüküm altına alınmıştır. Böylece, 2014 yılı yaz aylarında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ilk kez oy kullanmaları mümkün olabilecektir.

2) Bu çerçevede;

-Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

-Vatandaşlarımızın “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne  kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinde (https://www.ysk.gov.tr) “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bağlantısını kullanarak kontrol etmeleri mümkündür.

-Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın veya adres kaydı bulunduğu halde güncel olmayan vatandaşlarımızın 2 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye saati ile 17:00’ye kadar Başkonsolosluğumuza başvuruda bulunurak adres beyanında bulunmaları gerekmektedir. Başvuruların şahsen veya posta yoluyla yapılması mümkündür. 

2 Temmuz 2014 tarihine kadar herhangi bir nedenle adres beyanı yapamayan veya www.ysk.gov.trinternet adresinden kontrol ettikleri seçmen bilgilerinde adres beyanının hatalı olduğunu gören vatandaşlarımız 2-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında Başkonsolosluğumuza şahsen itiraz başvurusunda bulunabilirler. İtiraz başvurusu için son gün 9 Temmuz 2014 saat Türkiye saati ile 17:00’dir.Bu saatten sonra itiraz başvurusu kabul edilmeyecektir. İtiraz başvuruları şahsen yapılmalıdır.  Posta ile itiraz başvurusu yapılması mümkün değildir.

Başkonsolosluğumuz,vatandaşlarımızın adres beyanı ve itiraz başvurularını alabilmek için 4 Temmuz Cuma (Federal Tatil), 5 Temmuz Cumartesi ve 6 Temmuz Pazar günlerinde de (saat 09.00-13.00 saatleri arasında) açık olacaktır.


 • Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanabilmek için  9 Temmuz 2014 Türkiye saati ile saat 17.00’ye kadar adres beyanında bulunmaları gerekmektedir.
 •  Başkonsolosluğumuz görev      bölgesini oluşturan 12 eyalette (Alaska, Arizona, Colorado, Idaho,      California, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming ve Hawaii)       ikamet eden vatandaşlarımızın 31 Temmuz-3 Ağustos 2014 (seçimlerin      ikinci tura kalması durumunda 17-20 Ağustos 2014) tarihlerinde yapılacak     seçimde “11301 West Olympic Boulevard,  Los Angeles, CA 90064” adresinde bulunan “The Olympic  Collection Banquet, Conference and Entertainment Center” adlı Fuar ve Kongre MerkezindekiVersailles Ballroom”  salonunda yerel saatle 08:00-17:00 saatleri arasında oylarını kullanmaları mümkündür.

 • Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanmak için randevu almaları  gerekmektedir.

  Oy  verme günleri iki zaman dilimine bölünmüş olup (08.00-12.30; 12.30-17.00),   “SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”nden (Sistem) istenilen gün ve   saat dilimini seçmek mümkündür. Sözkonusu işlem 21 Temmuz 2014      (Türkiye saatiyle 08.00’de başlayacak) ile 25 Temmuz 2014 (Türkiye      saatiyle saat 17.00’de sona erecektir) tarihleri arasında     yapılabilecektir. (http://www.ysk.gov.tr)


  Oy verme gününü belirlemeyen seçmenler için oy verme gün ve saat aralığı ile oy kullanacakları sandıklar Sistem tarafından belirlenecektir.
 • Yüksek Seçim Kurulu ilgili kararında, belirlenen oy verme gününde oyunu kullanamayan seçmenlerin, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebilecekleri belirtilmektedir.
 • Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken T.C. Kimlik Numaralarını gösteren pasaportlarını  veya nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 • Oy kullanmaya özel araçlarıyla  gelecek vatandaşlarımızın seçim mekanı  adresindeki ücretli  otoparkı 3 ABD Dolarını nakit olarak ödeyerek kullanmaları   mümkündür.   Yan sokaklarda kredi kartı ile ödeme yapılabilecek metre park yerleri   mevcuttur.

 • Vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıkların yanısıra, aşağıda sunulan tarihlerde gümrük kapılarımızda oy kullanmaları mümkündür. 

 

Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi : 26 Temmuz 2014 - 10 Ağustos 2014

Gümrüklerde ikinci tur oy verme işlemi  : 17 Ağustos 2014 - 24 Ağustos 2014

3)Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurularımız Başkonsolosluğumuz web sitesi ve resmi twitter hesabında (TRConsuLA) yayınlanmaya devam edilecektir.

Saygıyla duyurulur.

Los Angeles Başkonsolosluğu