Türkiye Cumhuriyeti

Los Angeles Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Gezici Konsolosluk Hizmetine Ilişkin Yeni Duyuru , 09.01.2013

Yer:     T.C.  Los  Angeles  Başkonsolosluğu  Ticaret  Ataşeliği  Seattle  Ofisi
 2033 Sixth Avenue STE 990, Seattle, WA 98121

Tarih: 02 Şubat 2013, Cumartesi 10:00-18:00 / 03 Şubat 2013, Pazar 09:00-16:00

Başkonsolosluğumuz tarafından,  2-3 Şubat 2013 tarihlerinde, Seattle’da “Gezici Konsolosluk Hizmeti” verileceği bir önceki duyurumuzda bildirilmişti.


Bugüne kadar “Gezici Konsolosluk” kapsamında gerçekleştirilen genel uygulamada, hizmetin verildiği yere geliş sırasına göre numara veriliyor olmasına karşılık Seattle ve civarında yaşayan vatandaşlarımızdan gelen genel istek doğrultusunda randevu sistemi uygulanmasına karar verilmiştir.  Online randevu sisteminin teknik olarak mümkün olmamasından dolayı, Seattle’da gerçekleştirilecek “Gezici Konsolosluk Hizmeti”ne katılmak amacıyla randevu almak isteyen tüm vatandaşlarımızın consulate.losangeles@mfa.gov.tr e-mail adresine e-posta mesajı göndermesi gerekmektedir.  Mesajlarınızda Konu/Subject bölümüne “Randevu talebi/Gezici Konsolosluk Hizmeti-Seattle” yazmanızı ve yaptırmak istediğiniz işlem/işlemler ile kişi sayısını mesajınızda belirtmenizi ve
en önemlisi işlemi yapılacak her bir müracaat sahibine ait nüfus cüzdanının (arkalı önlü) bir örneğini pdf formatında ek olarak göndermenizi  rica ederiz.  Nüfus cüzdanı örneği gönderilmeyen başvurular nüfus bilgilerine ulaşılamayacağı için randevu sistemine dahil edilemeyecektir. Mesajlarınızın Başkonsolosluğumuz e-mail adresine geliş sırasına göre randevu verilecek olup, belirlenen saat dilimi e-posta adresinize bildirilecektir.   

Nüfus cüzdanınızın aslının yanınızda olması ve üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunması işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi açısından önem arzetmektedir. Nüfus cüzdanında T.C. Kimlik numarası bulunmayan vatandaşlarımızın acilen Başkonsolosluğumuza mesaj göndermeleri gerekmektedir.

http://www.epasaport.gov.tr web adresinde e-pasaport başvurusu için detaylı bilgileri bulmak mümkündür.  İşlem harçlarının tümü, her mali yılda olduğu gibi, 2013 yılında da yeniden düzenlenmiştir.

Sözkonusu hizmetimiz sırasında gerekli tüm ödemelerin nakit olarak yapılması gerekmektedir.

 

 

Başvurular Seattle’da alınacak, ancak, işlemler  Başkonsolosluğumuzda gerçekleştirilecektir.  İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için nüfus cüzdanı ve pasaportların aslı gerekmektedir. Bu itibarla, nüfus cuzdanınızın ve pasaportunuzun bir süre Başkonsolosluğumuzda bulundurulacağını  hatırlatmak isteriz. 

E-pasaport başvurusu için vesikalık fotoğraf boyutu 50 mm x 60 mm ve arka fonun beyaz renk olması gerekmektedir. Yanınızda yeteri kadar vesikalık fotoğraf getirmeniz rica olunur.     (Her işlem için 2 fotoğraf)   12 yaşından gün almış olan tüm vatandaşlarımızın şahsen e-pasaport başvurusu yapması gerekmekte olup,  18 yaşından küçük vatandaşlarımızın pasaport başvurusu yapabilmesi  için anne ve  babanın imzalı muvafakatı gerektiğinden başvuru sırasında her iki ebeveynin de bulunması önem arzetmektedir. 

Diğer Konsolosluk işlemleri hakkında detaylı bilgi http://www.konsolosluk.gov.tr adresinde mevcuttur.

Saygıyla duyurulur.

7 Ocak 2013