I. Genel, 28.4.2015

GENEL

 

Los Angeles Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği  Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oklahoma, Oregon, Utah, Washington,Wyoming, Pacific Islands, Illinois, Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska, New Mexico, North Dakota, South Dakota ve Wisconsin, Arkansas, Texas, Louisiana  eyaletlerinde ögrenim gören özel ögrencilerin (Millî Eğitim Bakanlığımızdan burs almayan) işlemlerini yürütmektedir.

Türkiye'den resmi burs alarak ABD'ye gelen öğrencilerimizin işlemleri ise münhasıran New York Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği (www.egitimataseliginy.org) tarafından yürütülmektedir.
 

Türkiye'den resmi burs almadan kendi imkanlarınızla veya ABD'de halihazırda okumakta olduğunuz yüksek öğretim kurumunun bursuyla tam gün eğitim görmekte iseniz, özel öğrencilik statünüzün öncelikle tanınması gereklilik arzetmektedir.

Özel öğrencilik statünüz tanınıp dosyanız açıldıktan sonra, dönem kayıt belgesi başta olmak üzere, gerekli belgeleri altı ayda bir Ataşeliğimize göndererek dosyanızı açık tutmanız önem taşımaktadır. Öğrencilik durumunuzla bağlantılı olarak meydana gelen değişiklikleri (adres ve soyadı değişikliği, öğrenime ara verme, kayıt dondurma, rapor alma vb.) ilgili belgeler ile birlikte Ataşeliğimize gecikmeden iletmeyi de lütfen ihmal etmeyiniz.

Askerlik yükümlüsü özel öğrencilerimizin
, askerlik sevk ve tehirlerinin zamanında yapılabilmesi için Ataşeliğimize her dönem mutlaka kayıt belgelerini ve öğretim yılı sonunda (Haziran -Ağustos) resmi not dokümlerini (official transkript) göndermeleri büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerimizin genellikle Türkiye’ye tatile giderken acil olarak işlem yaptırmak istemeleri, işlemlerin zamanında yetişmemesi ve dolayısıyla mağduriyet riskini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, gerekli belgelerin mutlaka zamanında gönderilmesi gerekmektedir. 


Los Angeles Eğitim Ataşeliği, ayrıca, görev bölgemizde ilköğretim ve ortaöğretim seviyesinde ögrenim görmekte iken Türkiye’ye dönen ögrencilerimizin denklik işlemlerini de yapmaktadır.

 

Öğrencilik işlemlerinin hızlı yürümesi açısından, ögrencilerimizin ve ilgili vatandaşlarımızın, müteakip bilgi notlarındaki hususları dikkatle incelemeleri ve cevap bulamadıkları soruları tercihen e-posta yoluyla Ataşeliğimize iletmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Ataşeliğimizce yürütülen eğitim hizmetleri ile ilgili olarak öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızca laegitimataseligi@gmail.com  adresine e-posta gönderilmesi mümkündür.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsi Başvuru : 09:00 - 12:00
1.1.2019 Yeni Yıl Tatili
21.1.2019 Martin Luther King, Jr'ın doğum günü
18.2.2019 George Washington'un doğum günü
27.5.2019 "Memorial" Anma Günü
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü
2.9.2019 Emek Günü (Labor Day)
14.10.2019 Kolombus Günü
11.11.2019 Gaziler Günü
28.11.2019 Şükran Günü
25.12.2019 Noel Günü