Genel Sağlik Sigortasi İle İlgili Ek Duyuru

Los Angeles Başkonsolosluğu 04.10.2012

    5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Hakkındaki Kanun” çerçevesinde 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan  “Genel Sağlık Sigortası”ndan yararlanılabilmesi için Türkiye’de ikamet koşulu aranmakta olup,  sözkonusu Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak istemeyen vatandaşlarımızın adres beyanında bulunarak yurt dışında yaşadıklarını belgelemeleri  gerektiğine ilişkin duyuru Başkonsolosluğumuzca daha önce yapılmıştı. http://losangeles.bk.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=142166   

    Vatandaşlarımızın yurt dışı ikamet adreslerinin bildirimleri, dış temsilciliklerimize şahsen ya da posta ile başvurularak yapılmaya devam edilmektedir.
 
   Bu kez, vatandaşlarımızın, “Genel Sağlık Sigortası” uygulamasının başlangıç tarihi olan 1/1/2012 tarihi ile yurtdışı adreslerini güncelledikleri tarih aralığında yurtdışında çalışma, eğitim vb. amaçlarla yerleşik olduklarını belgeleyen resmi evraklarının ekli olduğu dilekçelerini Türkiye’deki ikamet adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezine ibraz etmeleri halinde,  sözkonusu döneme ilişkin Genel Sağlık Sigortası tescillerinin iptalinin yapılacağı ve mağdur olmalarının engelleneceği Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bildirilmiştir.  Başkonsolosluğumuza adres beyanında bulunan vatandaşlarımızın, yukarıda bildirilen belgeleri doğrudan Türkiye’deki ikamet adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezine  ibraz etmeleri yurt dışındaki ikamet sürelerinin geriye doğru güncellenmesi açısından önem arz etmektedir. 
 
  Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın ikametlerini bildirmeleri için şahsen veya posta ile adres beyanında bulunmaları gereklidir. Posta ile “Adres Beyan Formu” göndermek isteyen vatandaşlarımızın, formu (Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün   http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FormB_onsayfa.pdf adresli web sitesinden temin etmek mümkündür) eksiksiz olarak doldurup imzalamaları ve form ile birlikte aşağıda belirtilen belgeleri Başkonsolosluğumuza göndermeleri gerekmektedir. 

    - Adres Beyan Formu (eksiksiz doldurulup imzalanacak) 
    - Nüfus cüzdanı fotokopisi 
    - Alındı belgesinin iadesi için üzeri pullu iade zarfı   Aynı adreste yaşayan aile bireyleri ( 18 yaşından küçük çocuklar ve eşler) için ayrı ayrı form doldurulmasına gerek yoktur. 

    Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün  formunda “Aynı Adreste Bulunan Kişilerin Kimlik Bilgileri” kısmını doldurmanız yeterli olacaktır. Başvurunuz elimize eksiksiz olarak ulaştıktan sonra adres beyanınız  elektronik ortamda yapılarak alındı belgeniz adresinize postalanacaktır.
 
    Adrese Dayalı Nüfus  Kayıt Sistemi ( ADNKS)'nde kaydınız olup olmadığını öğrenmek için lütfen linki tıklayınız. https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim/TcKimlikDogrulama/TcKimlikDogrulama.aspx
 
    Saygıyla duyurulur.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsi Başvuru : 09:00 - 12:00
1.1.2019 Yeni Yıl Tatili
21.1.2019 Martin Luther King, Jr'ın doğum günü
18.2.2019 George Washington'un doğum günü
27.5.2019 "Memorial" Anma Günü
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü
2.9.2019 Emek Günü (Labor Day)
14.10.2019 Kolombus Günü
11.11.2019 Gaziler Günü
28.11.2019 Şükran Günü
25.12.2019 Noel Günü