Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Namik Tan’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Türk Toplumuna Yönelik Ramazan Bayrami Mesaji

Los Angeles Başkonsolosluğu 29.08.2011

      
    
        Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,   Toplumsal yaşamımızda önemli yeri olan, hoşgörü, yardımlaşma, paylaşma, dayanışma ve bağışlama gibi ulvi değerlerin ve duyguların paylaşıldığı bir Ramazan Bayramı’nı daha karşılamanın mutluluğu içindeyiz. Bu hislerle Bayramınızı gönülden kutluyorum.
 
        Bu yıl güzel bir tesadüfle, Ramazan Bayramı’nı, efsanevi Kurtuluş Savaşımızı nihayete erdiren 30 Ağustos Zaferi’nin yıldönümü ile birlikte idrak ediyoruz. Bu itibarla Türk-Amerikan toplumunun Zafer Bayramı’nı da coşkuyla kutluyorum.               

        Bu özel günleri ailelerimiz ve sevdiklerimizle birlikte, başımız dik ve gururla kutlamamıza imkan veren Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyorum.   

        Yüzyıllarca barış ve adaletin tesisine öncülük eden büyük bir medeniyetin mirasçıları olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de, dayanışma ruhunu her yere taşıma ve yaşanan acıları da sevinçlerimiz gibi paylaşma geleneğimizi devam ettirmekteyiz. Nitekim, Somali başta olmak üzere Afrika ülkelerinde baş gösteren kıtlık felaketinin yaralarını sarabilmek için Türkiye’nin imkanlarını seferber etmiş olması, bunun en son örneğini oluşturmaktadır. Sayın Başbakanımızın, beraberlerinde geniş bir heyetle ahiren Somali’ye gerçekleştirdikleri tarihi ziyaret, tüm dünyanın dikkatini yaşanan felakete çekmiştir. Bölgesinde ve ötesinde ilham kaynağı haline gelen ülkemiz, aziz milletimizin fedakarane desteğiyle, uluslararası insani yardım çabalarında liderliği üstlenerek, Somali’deki kardeşlerimiz için çok kısa zamanda rekor addedilebilecek miktarda bağış toplamıştır. Bu katkıların Somali halkının bayram sevincinin burukluğunu bir nebze olsun giderebilmesini ümit ediyoruz.   

        Diğer taraftan, Türk-Amerikan toplumunun ABD’nin siyasal, ekonomik ve sosyo-kültürel yaşamında yükselen profili ve derneklerimizin ülkenin dört bir yanında düzenlediği ses getirici etkinlikler bizlere haklı bir gurur vermektedir. Toplumumuzun, farklılıkların zenginliğimizi teşkil ettiği anlayışından hareketle,  görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakarak, başarılı çalışmalarını asgari müşterekler zemininde, birlik ve beraberlik içinde yürütmeleri ve bunun yanısıra bayrağı devralacak yeni nesiller yetiştirilmesine öncelik vermeleri büyük önem taşımaktadır. Bu süreç, esasen aile içinde başladığı cihetle, anne ve babalara, çocuklarımızı milli, sosyal ve kültürel değerlerimizin bilincinde yetiştirmelerinin önemini de bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak istiyorum.   

        Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramınızı ve 30 Ağustos Zafer Bayramınızı bir kez daha içten duygularla tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum.       

                                                                                                                                                                   Namık TAN
                                                                                                                                                           T.C. Vaşington Büyükelçisi 

Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsi Başvuru : 09:00 - 12:00
1.1.2019 Yeni Yıl Tatili
21.1.2019 Martin Luther King, Jr'ın doğum günü
18.2.2019 George Washington'un doğum günü
27.5.2019 "Memorial" Anma Günü
4.7.2019 ABD Bağımsızlık Günü
2.9.2019 Emek Günü (Labor Day)
14.10.2019 Kolombus Günü
11.11.2019 Gaziler Günü
28.11.2019 Şükran Günü
25.12.2019 Noel Günü